Nawigacja

___________________________________________________________________________________________________

Aktualności 2012/2013

12-14.06.2013r. Zielona szkoła w Chomiąży Szlacheckiej.

ZIELONO MAMY W GŁOWIE…

…co wcale nie świadczy, że jesteśmy lekkoduchami o nieodpowiedzialnym stosunku do rzeczywistości. Wręcz przeciwnie! Nasz ostatni wyjazd był sprawdzianem właściwego zachowania i rozsądku, mimo to że miejscem naszej wyprawy była zielona (!) szkoła, a tłem malownicze Pałuki.

            Gościliśmy na tych pięknych terenach od 12 do 14 czerwca. Dzięki logistycznym talentom pań J. Pietryk, M. Jankowskiej, K. Bartman – Zawistowskiej i A. Kubasik zwiedziliśmy tyle miejsc, zdobyliśmy tyle doświadczeń i mieliśmy tyle atrakcji, że trudno uwierzyć, iż pomieściły się one w zaledwie trzech dniach wycieczki. Nasza przygoda rozpoczęła się niemal natychmiast po wyjeździe spod szkoły – gdy dotarliśmy do konińskiej Galerii Kropka. Najpierw naszym oczom ukazały się makiety przedstawiające ważne wydarzenia z historii świata, począwszy od biblijnej arki Noego, przez pechowy rejs Titanica, wybuch w Hiroshimie aż po Gwiezdne wojny. Z imponującego miniaturolandu przechodziliśmy grupami do pionierskiego – jak na konińskie warunki – kina, bo w technologii 6D!! Było to naprawdę niesamowite doświadczenie!

          Po przyjeździe do zielonej szkoły w Chomiąży Szlacheckiej szybko zajęliśmy pokoje, nadając im swoje nazwy i ruszyliśmy na zwiad, by poznać teren, ponieważ potem wzięliśmy udział w zabawie terenowej, której głównym celem było wykazanie się wiedzą na temat historii Polski i geografii Pałuk oraz zręcznością fizyczną. Wieczorem, podczas ogniska integracyjnego, uczestnicy prezentowali scenki, rymowanki i piosenki dotyczące nazw pokoi. Sielskim nastrojom sprzyjały wesoło strzelające z ogniska płomienie, przy których zajadaliśmy upieczone przez nas kiełbaski. Kusiła nas też jutrzejsza perspektywa….

          A następnego dnia tuż po śniadaniu ruszyliśmy do Biskupina, by wziąć udział w warsztatach, podczas których nauczyliśmy się robić masło oraz wyrabiać ciasto na bułki. Ucztowaliśmy potem, zajadając własne wyroby. Musieliśmy nabrać sił, bo czekało nas spotkanie z… Diabłem Weneckim! Najpierw, jednak, w Wenecji odwiedziliśmy Muzeum Kolei Wąskotorowej. Potem przeszliśmy do ruin zamku, który był siedzibą jednego z najsławniejszych - po Borucie i Rokicie – legendarnych diabłów. Kiedy nadszedł kres naszej weneckiej wyprawy, wsiedliśmy do kolejki wąskotorowej i pojechaliśmy do Gąsawy. Tu – z kolei – podziwialiśmy wnętrze modrzewiowego kościoła z XVII w., który nazywany jest perłą architektury barokowej w Europie. Największe wrażenie zrobiły na nas odkryte pod koniec lat 90. XX w. polichromie pokrywające wszystkie ściany i sufit świątyni. Krzepiący posiłek spowodował napływ nowej energii, dlatego wyruszyliśmy do tzw. zagrody holenderskiej, którą – okazało się – mogliśmy obejrzeć tylko zza ogrodzenia. Nie był to, jednak, stracony czas. Maszerując przez lasy i okoliczne trakty, podziwialiśmy zapierające dech w piersiach widoki. Wykorzystaliśmy fakt, że boisko sportowe jest tylko do naszej dyspozycji i każdą wolna chwilę pobytu wielu z nas spędzało właśnie tam. Tego dnia odbyły się rozgrywki indywidualne, a potem turniej międzyklasowy. Do ostatniej konkurencji wraz z każdą klasą stanęła jej wychowawczyni! Trudno opisać emocje, jakie nam wtedy towarzyszyły! Wieczorem przedstawiliśmy własne interpretacje teatralne legend pałuckich, a potem wzięliśmy udział w zabawach kalamburowych. Na koniec panie zafundowały nam niespodziankę – proszone wcześniej o scenkę interpretującą nazwę ich pokoju – mistrzowsko odtańczyły lambadę!

          Atrakcją ostatniego dnia było wręczenie nagród za zdobyte miejsca w zawodach, przedstawieniach, grze terenowej, konkursie na najbardziej „kulturalny stolik” oraz najbardziej estetyczny pokój, niektórzy otrzymali też nagrody indywidualne – były to osoby, które pozytywnie wyróżniały się w grupie np. kulturą zachowania. Na naszym szlaku powrotnym pojawiły się: pomnik Leszka Białego w Marcinkowie,  katedra w Gnieźnie i Muzeum Początków Państwa Polskiego, gdzie dzięki technologii 3D zapoznaliśmy się z najdawniejszą historią Polski. Na gnieźnieńskim rynku, zajadając pyszne lody, obejrzeliśmy też uroczystość obchodów święta 33 Bazy Lotnictwa Transportowego.

          Zielono mamy w głowie, kiedy przypomnimy sobie Pałuckie krajobrazy… Zielony to także kolor nadziei, która pozwala wierzyć, że jeszcze kiedyś tam wrócimy.

Galeria.

 

 

18.02.2013r. Wyjazdowa lekcja matematyki.

     Uczniowie kl. 6 realizujący międzyprzedmiotowy projekt REMONTUJEMY MIESZKANIE  wybrali się w poniedziałek 18 lutego 2013r. na lekcję matematyki do marketu budowlanego Castorama w Starym Mieście. Dzięki uprzejmości kierowników poszczególnych działów uczniowie zdobywali wiedzę dotyczącą odpowiedniego wyboru płytek podłogowych i ściennych oraz przeliczenia liczby płytek na m2.

 

                                                

 

W dziale paneli dowiedzieli się, w  jakie materiały  trzeba się zaopatrzyć, aby położyć panele podłogowe. Indywidualnych konsultacji udzielali uczniom fachowcy w dziale farb. Pomogli wybrać farbę właściwą do danego pomieszczenia oraz obliczyć, ile litrów potrzeba na wcześniej przez uczniów obliczoną  powierzchnię ściany czy sufitu. Ponadto uczniowie otrzymali katalogi i ulotki  z ofertą danego działu oraz próbki niektórych produktów, które będą mogli wykorzystać w prezentacjach na posumowanie projektu.  Oprócz praktycznej wiedzy matematycznej uczniowie  nabywali również umiejętność racjonalnego gospodarowania pieniędzmi, czyli podstawy trudnej sztuki ekonomii na co dzień. Wyjazdową lekcję matematyki zorganizowała p. Małgorzata Jankowska  przy pomocy pedagoga szkolnego p. Katarzyny Łukasiewicz oraz rodzica  p. Małgorzaty Antczak. 

 

 

15.02.2013r. "Kopciuszek"

Nie tylko twórców programu „X – FACTOR” stać na jego kolejne edycje, my także – już od kilku lat – „edytujemy” żartobliwą wersję baśni o Kopciuszku, wspomagając się tekstem Wandy Chotomskiej.

                                                     

 

Pomysłów – jak zwykle – nie brakowało. Wróżki nie zawsze wyglądały jak te baśniowe (jedna z nich, na przykład, przyjechała na hulajnodze, kolejna na deskorolce, a inna śpiewała rockowe piosenki!).

 

                                                              

 

Młodym aktorom nie brakowało odwagi, bowiem nie każda wróżka czy Kopciuszek były grane przez dziewczynki, znalazł się także książę, którego nie zagrał wcale chłopiec…

 

                      

 

Czwartoklasiści (wspomagani przez niezawodnych rodziców) przygotowali imponujące stroje i scenografie. Szkoda, że zdjęcia nie potrafią oddać wszystkiego, co można było zobaczyć „na żywo”…

              

 

6.02.2013r. Mikołajek

                                                             

 

      Czy jest ktoś, kto nie lubi Mikołajka  głównego bohatera serii książek dla dzieci, napisanych przez René Goscinny'ego? Bohater naszej lektury ma mnóstwo energii do zabawy i każdy z nas chciałby poznać go osobiście. Niedawno nadarzyła się okazja, by obejrzeć go z bliska… 6 lutego w KDK odbył się spektakl oparty na treści naszej lektury. Sceniczny Mikołajek spełnił nasze najśmielsze oczekiwania! My - oprócz tego, że mogliśmy podziwiać grę aktorów,  przeżywać perypetie bohaterów i przyglądać się pomysłom scenograficznym – zasięgnęliśmy kolejnej lekcji teatralnego savoir vivre`u. Pamiętaliśmy o zachowaniu ciszy, nagradzaniu aktorów brawami oraz nieużywaniu - podczas fotografowania – lampy błyskowejJ

 

Galeria

 

28.01.2013r. Młodzieżowa Rada Gminy

    Młodzieżowa Rada Gminy  tworzona jest przez grupę młodych ludzi, którzy zostali wybrani przez swoich rówieśników w demokratycznych wyborach organizowanych przez szkołę.Pełni rolę reprezentacji młodzieży na danym terenie i ma na celu uwrażliwianie władz samorządowych na potrzeby młodych mieszkańców oraz wyrażanie opinii o działaniach organów samorządu terytorialnego w zakresie dotyczącym młodzieży.

     Młodzieżowi radni to osoby uczące się w gimnazjach oraz  szkołach podstawowych.  Pracując w młodzieżowej radzie biorą odpowiedzialność za swoje środowisko lokalne, uczą się samodzielności i zasad funkcjonowania samorządu. Mają także możliwość wpływania na swoją gminę, podejmując konkretne działania w odpowiedzi na konkretne potrzeby. Dzięki demokratycznym wyborom są to osoby, które mogą reprezentować swoich rówieśników przed władzami gminy.

     Rada gminy, powołując młodzieżową radę, nadaje jej statut, który określa szczegółowe kompetencje i zasady działania oraz tryb wyboru radnych. Młodzieżowe rady mogą otrzymać formalne uprawnienie opiniowania uchwał rad gmin dotyczących młodzieży, a także inne kompetencje zbliżone do kompetencji komisji rad gmin.

     Rada Gminy Rzgów, uchwałą z dnia 28.11.2012r, powołała Młodzieżową Radę Gminy Rzgów.

Postanowiono przeprowadzić wybory do MRG I kadencji 2012-2014 oraz nadano jej statut. Wyznaczono 6 okręgów wyborczych, w których wybierano 15 radnych.

     W Zespole Szkół w Sławsku, wybory odbyły się 28.01.2013r, w których wyłoniono 3 radnych  z okręgu Szkoły Podstawowej im. K. Makuszyńskiego w Sławsku oraz 3 radnych z okręgu Publicznego Gimnazjum w Sławsku.

Kandydatem na radnego mógł zostać uczeń, który zebrał 10 podpisów poparcia dla swojej kandydatury od innych uczniów oraz ukończył 12 lat, a nie ukończył 18 lat. Zarejestrowani kandydaci prowadzili kampanię wyborczą, w trakcie której przekonywali wyborców do swojej kandydatury. Głosowanie odbyło się w lokalu wyborczym poprzez wrzucenie karty wyborczej do urny. Liczeniem głosów zajmowała się powołana specjalnie na tę okazję Szkolna Komisja Wyborcza w składzie: P. Katarzyna Łukasiewicz; Agnieszka Lewandowska; Dominika Sobczak.

Kandydaci na członków Młodzieżowej Rady Gminy Rzgów otrzymali następującą liczbę ważnych głosów:

 

Szkoła Podstawowa im. K. Makuszyńskiego w Sławsku:

 

     Graczyk Remigiusz-  52

     Hwaciński Łukasz-  35 

     Janc Aleksandra-  71

     Kubasik Oskar-  56

     Kutek Michalina-  45

     Pietryk Alicja-  73

     Skąpska Joanna-  28

     Stuczyński Bartosz- 38

     Zieliński Kacper-  62

 

 

Publiczne Gimnazjum w Sławsku:

 

 

      Antczak Anna-  63

       Gil Maciej-  112

      Koziorowska Magdalena-  81

      Michalak Natalia-  106

      Stuczyński Sebastian-  104

 

 

22 stycznia 2013r.-  Rajd Śladami Powstania Styczniowego PTTK Konin * Dobrosołowo – Bieniszew - Konin *

                             

W styczniu 1863 w Królestwie Polskim stacjonowała 100 tysięczna armia rosyjska. Zamierzona "branka" do wojska została zbojkotowana i 22 stycznia wybuchło zbrojne. 150 lat po wybuchu Powstania Styczniowego Senat RP podjął uchwałę o ogłoszeniu roku 2013 rokiem Powstania Styczniowego. Obchody rocznicowe w Konińskiem rozpoczął rankiem 22 stycznia 2013 r. Rajd Śladami Powstania Styczniowego, organizowany przez Oddział PTTK w Koninie. 110 uczestników rajdu nawiedziło mogiłę w Dobrosołowie (bitwa 2 marca 1863) i Bieniszew (miejsce zgrupowania oddziałów Kazimierza Mielęckiego i potyczki 1 marca 1863).

 

                          

 

Śnieg i 9 stopni mrozu nie odstraszyły zdrowych piechurów z naszej szkoły, którzy we wtorek 22 stycznia 2013 r. pod opieką pań M. Jankowskiej i E. Lewandowskiej uczestniczyli w  Rajdzie Śladami Powstania Styczniowego zorganizowanym przez PTTK. W Szkole Podstawowej im. Bohaterów Powstania Styczniowego w Dobrosołowie kadra nauczycielska i uczniowie przygotowali mądre i wartkie przedstawienie o treściach patriotycznych, a także specjalnie wydane śpiewniki. Od razu wspólnie zaśpiewano z nich kilka pieśni. Na cmentarzu w Dobrosołowie delegacja uczestników rajdu złożyła wiązankę od braci turystycznej, a młodzież zapaliła znicze. Marsz przez lasy kazimierskie z Daninowa do Bieniszewa był próbą wytrzymałości w dotarciu  do leśniczówki. Tu oczekiwała ciepła strawa powstańcza, dowieziona przez Zakład Aktywizacji Zawodowej z pobliskiej Posady. Leśniczy Grzegorz Górecki przygotował ognisko i Izbę Edukacji Leśnej. Czy powstańcy mieli takie luksusy? Raczej nie. Musieli ukrywać się w opuszczonych budynkach klasztoru, bronić przed Rosjanami i uczyć się wojaczki.

 

                            

 

Przy ognisku dr Piotr Gołdyn podsumował konkurs krajoznawczy i wręczył ufundowane przez konińskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli nagrody książkowe.

 

                    

 

Szybki transfer do Konina zapewniła linia MZK Konin SPACER. Na Wale Tarejwy nastąpiło spotkanie z władzami miasta i powiatu, weteranami i harcerzami. Uczczono pamięć bohaterskiego kapelana o. Maksa Tarejwy. Prezes Oddziału PTTK w Koninie Andrzej Łącki podziękował za liczny udział w rajdzie i nauczycielom za zaangażowanie mimo trwających ferii zimowych. Prezes Towarzystwa Przyjaciół Konina Piotr Rybczyński odczytał listę 5 osób straconych w Koninie w latach 1863-64 za udział w powstaniu styczniowym. Uczniowie naszej szkoły, razem z innymi delegacjami, złożyli znicze pod pomnikiem  i razem z uczestnikami stanęli do wspólnego zdjęcia. Urząd Miejski zapewnił gorący bigos i ognisko, przy którym popłynęły pieśni o wojence, dziewczynie i lesie. Następnie dzięki uprzejmości MZK i PTTK  linią SPACER odjechaliśmy do szkoły.

 

więcej informacji, galeria

 

13.01.2013r. WOŚP

Dzięki ogromnemu zaangażowaniu organizatorów:  Aleksandry Kubasik, Magdaleny Kubiak, Małgorzaty Jankowskiej, Danuty Janickiej, Danuty Młodzieniak, Katarzyny Bartosik, Justyny Pietryk, Katarzyny Bartman-Zawistowskiej, Katarzyny Łukasiewicz, Moniki Łukasiewicz i Ewy Lewandowskiej,  po raz dwunasty w Zespole Szkół w Sławsku zagrała Orkiestra, która „będzie grać do końca świata i jeszcze jeden dzień dłużej”.

W niedzielę, mimo mrozu i szalejącej grypy, od wczesnych godzin rannych, 60 wolontariuszy kwestowało i zbierało pieniądze na rzecz WOŚP. 40 kwestujących z Zespołu Szkół w Sławsku zebrało 9770,89 zł., 18 ze Szkoły Podstawowej w Grabienicach – pod opieką Wiesławy Gliczy, Barbary Wieczorek i Łukasza Andrzejewskiego zebrało 4202,72 zł. Rekordowe sumy w swoich puszkach przynieśli: Jędrzej Burek – 1417,21zł, Filip Kowalczewski- 987,56 zł., Julia Urbaniak – 899,69 zł., Mateusz Antczak – 746,09 zł., Anna Antczak – 664,44 zł, Julia Ławniczak – 585,99zł., Malwina Jankowska – 466,06zł., Aleksandra Graczyk – 441,44zł, Dominka Skowrońska – 382,82 zł. Łukasz Nowaczyk – 371,78 zł., Mateusz Górka – 370,93zł., Beata Michalak – 328,16zł. Oczywiście pieniądze liczyła, niezawodna od 12 lat, komisja w składzie: Magdalena Kubiak i Danuta Janicka, wspierana przez pozostałych organizatorów.

W bufecie ciasto upieczone przez rodziców uczniów gimnazjum sprzedawała Wiktoria Kutek z koleżankami i zarobiła 60,90 zł.

 Dzięki loterii fantowej, wzbogaciliśmy się o 289 zł.

Licytacja wzbogaciła naszą zbiórkę o 770zł.  Jak zawsze - znowu mogliśmy liczyć na naszych ofiarodawców (członkinie KGW – tort,  Sołtys Wiesław Czaja  - własnoręcznie przygotowaną wędzoną szynkę). Na wysokości zadania stanęli niezawodni licytatorzy: Bartosz Krawczyński, Tomasz Łukasiewicz, Marek Pieniecki, Maria Czaja, Jacek Jankowski, Krystyna Krawczyńska, Iwona Maziarz, Małgorzata Krawczyńska oraz Ewa Bierncka, która spóźniła się na licytację i dołożyła do kasy 50 zł.

Specjalna Loteria Fantowa, która od 4 lat, ze względu na atrakcyjne główne nagrody (rower, przenośne DVD, tablety) i nie mniej atrakcyjne nagrody pocieszenia (maszyna do szycia, suszarka, lampa lecznicza, książki) cieszy się ogromnym zainteresowaniem, zasiliła naszą zbiórkę o 995zł.

Razem zebraliśmy w tym roku 16 138,51 zł.

Niedzielne spotkanie upłynęło pod znakiem Familiady, w której rywalizowały 4 rodziny: rodzina ze szkoły z p.dyr. Iwoną Maziarz na czele, rodzina ze Sławska  z sołtysem Wiesławem Czają, rodzina kobiet, z przewodniczącą KGW Teresą Kwiatkowską i  mężczyźni z głową rodziny Jackiem Jankowskim. Ostatecznym zwycięzcą okazała się rodzina kobiet.

           „Światełko do nieba” to rodzinna tradycja Małgorzaty, Jacka, Marcina, Jakuba i Malwiny Jankowskich – więc i w tym roku nas nie zawiedli, przygotowując efektowny pokaz fajerwerków.

 Podsumowując nasze akcje – w ciągu 12 lat - Sławsk przekazał WOŚP 113 600,07 zł.

Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom i wolontariuszom, nie tylko tym kwestującym!!!   Po raz kolejny udowodniliśmy, że mamy wielkie serca!

 

10.01.2013r. DZIEŃ PATRONA

 

„(…) Promuj uśmiech w każdy dzień.

(…) Optymistą zawsze bądź!”

 

Sądzimy, że słowa naszego szkolnego hymnu mogą być doskonałym epilogiem dnia, w którym świętowaliśmy po raz kolejny urodziny Patrona naszej szkoły. Tradycyjnie głównym punktem uroczystości stało się przyjęcie w poczet Kornelowców uczniów klasy pierwszej. Wszyscy nasi mali przyjaciele stanęli na wysokości zadania, bowiem żadne z poleceń kornelowskiego egzaminu nie stanowiło dla nich problemu. Równie szybko poradzili sobie z zadaniami Korneliady pozostali uczniowie, co dumnie prezentowali potem na scenie. Wszyscy zostali nagrodzeni słodkościami, których przecież nie może zabraknąć na żadnych urodzinach.

Podsumowaniem dnia stała się zabawa choinkowa z atrakcjami zapewnionymi przez Teatr „Forma” ze  Świętym Mikołajem, który budził czasami skrajne uczucia – od wielkiej radości do strachu – wręczał dzieciom upominki, a w szkole dawał się wyraźnie wyczuć niezwykły klimat wywoływany przez postacie, które na ten czas opuściły swoje baśnie, by pobyć z naszą kornelowską rodziną

 

 

27.11.2012r. SPOTKANIA TEATRALNE Z DARCIEM PIERZA W TLE

           28 listopada odbył się Finał Spotkań Teatralnych realizowanych przez Stowarzyszenie Oświatowe – Lepsza Edukacja. Wszyscy uczestnicy konkursu z 16 listopada otrzymali nagrody
i pamiątkowe dyplomy. Podziękowania zostały także wręczone nauczycielom, którzy przygotowywali uczniów do „egzaminu” z wiedzy o teatrze (wyróżnienie dla Agaty Rosickiej). Każda ze szkół prezentowała również scenkę o zabarwieniu humorystycznym. Uczniowie Zespołu Szkół w Sławsku popisali się przed zebranymi mistrzowskim wykonaniem „Darcia pierza w Sławsku”. Widzowie mogli podziwiać urok naszej wielkopolskiej gwary oraz swobodę, z jaką posługiwały się nią dziewczęta wcielające się w role dawnych gospodyń. Uczennice przygotowała p. Justyna Pietryk.

 

7.11.2012r. CYRK TO TEŻ TEATR – KLOWN CZY BŁAZEN

Nasi uczniowie kochają teatr, więc z zapałem mierzą się z kolejnymi wyzwaniami i to nie tylko na szkolnej scenie. 7listopada odbył się Szkolny Turniej Wiedzy o Teatrze, który miał wyłonić zwycięzcę i jednocześnie uczestnika spotkania finałowego w Szkole Podstawowej im. M. Konopnickiej w Dąbroszynie.

                

Laureatką szkolnej edycji okazała się uczennica klasy szóstej, Agata Rosicka, która 16 listopada godnie reprezentowała naszą szkołę, zdobywając – we wspomnianym finale – wyróżnienie.

Jesteśmy dumni z poziomu wiedzy oraz wartościowych zainteresowań naszych uczniów (w konkursie na szczeblu szkolnym wzięło udział aż 16 szóstoklasistów!). Szkolny etap konkursu przygotowała i przeprowadziła p. Justyna Pietryk. Wszystkim uczestnikom dziękujemy i gratulujemy!

 

31.10.2012r. Halloween.

Halloween, Hallowe’en – zwyczaj związany z maskaradą i odnoszący się do święta zmarłych, obchodzony w wielu krajach nocą 31 paxdziernika czyli przed dniem Wszystkich Świetych. Odniesienia do Halloween są często widoczne w kulturze popularnej, głównie amerykańskiej.

 

                                                                     

W ostatnim tygodniu października myśli wszystkich zwracają się ku wieczności. Dzieje się tak we wszystkich kulturach, choć każda wyraża to w inny sposób.
My we środę 31.10.2012r. skupiliśmy się na tradycji anglosaskiej i urządziliśmy obchody Halloween w naszej szkole.  Wymagało to wiele pracy. Uczniowie przygotowali dekoracje oraz zaprezentowali się w „upiornych” strojach. Było ich aż 50.

 

                       

 

                kl. I- 12 uczniów                                 kl. II a- 5 uczniów                                kl. II b- 3 uczniów

 

                      

 

kl. III- 8 uczniów                                         kl. IV- 12 uczniów                               kL.VI- 3 uczniów

i kl. V- 7 uczniów

 

Wszystkie „straszydła” sklepik uczniowski obdarował zdrowymi, zbożowymi batonikami.

 

18.10.2012r. - Państwo. Prawo. Społeczeństwo. Obywatel - debata uczniowska z udziałem uczniów klas I - VI.

galeria

 

15.10.2012r. Zbieramy kasztany.

Szlachetnym człowiekiem jest nie tylko ten, który nie krzywdzi,
ale i ten, który może krzywdzić i nie czyni tego
.

Ioannis Filimon                                                                                                   

            …dodalibyśmy jeszcze „…oraz ten, który pomaga przyrodzie.” Od dawna wiemy, że przyroda bez człowieka mogłaby istnieć, ale człowiek bez przyrody – nie. Dlatego staramy się angażować w akcje, które są naszym ukłonem w stronę natury, podziękowaniem i zarazem przeprosinami za szkody, jakie człowiek wyrządza. Tym razem (15 października 2012 r.) zbieraliśmy kasztany, które mają posłużyć zwierzętom leśnym jako strawa podczas jesieni i zimy.

 

                                     

W akcji brali udział zarówno uczniowie Szkoły Podstawowej w Sławsku, jak i nauczyciele (panie: M. Jankowska, E. Lewandowska, K. Bartosik, J. Pietryk), rodzice, pan leśniczy, a nawet piesek Magdy.

                          

 

        Również pogoda była z nami za pan brat, dlatego zbiór był bardzo owocny! 

galeria

 

   9.10.2012r. Jestem widoczny na drodze

 

Już przed wiekami, jak imć Długosz podaje,

krzewiono wśród Polaków dobre obyczaje.

To, co dzisiaj w naszych umysłach zostało zasiane,

do naszych dobrych zwyczajów będzie na pewno dodane.

Od dziś będziemy pamiętali co dzień,

że nasz „osobisty ochroniarz to pasy w samochodzie.

Na drodze zachowamy ostrożność - odblaski założymy,

Przechodząc przez jezdnię, na przepisy postawimy.

Ten „drogowy dekalog” naszym drogowskazem czynicie.

Dziękujemy za lekcję, która warta jest życie.

Zaś niezwykłe równanie utrwalimy koniecznie:

Przepisy plus myślenie równa się BEZPIECZNIE!

 

 

Tym wierszem autorstwa P.Justyny Pietryk, dzieci klas pierwszych z Gminy Rzgów podziękowały za wspaniałą lekcję. 

 

Więcej informacji  Galeria.

 

 

4.10.2012r. "Mowy obrończe" 

     4 października uczniowie klasy V mieli możliwość zaprezentowania swoich umiejętności oratorskich. Sala lekcyjna na 45 minut zamieniła się w salę sądową, na której pojawiły się scenki dramowe.

 

                                                  

Każda z grup miała za zadanie przygotowanie mowy obrończej wskazanego bohatera utworu „Janko Muzykant”. Niezwykła inwencja twórcza piątoklasistów i pomysły na przygotowanie prezentacji zasłużyły na wielkie brawa!

 

            

 

W tej klasie o wielkim potencjale rośnie nam wiele indywidualności, które pewnie za kilkanaście lat wzbogacą środowisko artystycznych lub prawniczych elit.smiley

 

2.10.2012r. Dyskoteka z okazji "Dnia Chłopca"

     Co jest jednym z największych atutów szkoły?? DYSKOTEKI! – odpowiedzą uczniowiesmiley.

 

                                

 

      Po raz kolejny działamy w myśl hasła „Przyjemne z pożytecznym”, czego dowodem jest dyskoteka, którą na pożegnanie zorganizowała odchodząca rada SU wraz z opiekunami. Oprócz rozmaitości gastronomicznych, jak też muzycznych, zaoferowanych przez naszych lokalnych DJ-ów w osobach naszych gimnazjalistów, zapewniono nam atrakcyjną rozrywkę. Tańce na szkolnym parkiecie przeplatały się z konkurencjami, których głównymi bohaterami byli chłopcy gotowi stawić czoła nawet najtrudniejszym wyzwaniom!

 

                                            

 

Najwięcej emocji wzbudziła „Randka w ciemno”, w której to trzech śmiałków z klas IV-VI walczyło o względy tajemniczej nieznajomej zza parawanu.

 

                                        

 

       Szczęśliwiec – Patryk z klasy IV wygrał dwuosobową wycieczkę do Transylwanii, oczywiście w towarzystwie „panny incognito”, czyli Aśki z klasy VI.

 

                                                 

 

       Bawiliśmy się wyśmienicie, mimo tego że był to wtorek,a w środę – wiadomo… znów szkoła…

                                            Ale do TAKIEJ szkoły aż miło wracać smiley                                                                         Więcej zdjęć

 

    1.10.2012r.  

 

       PROTOKÓŁ Z WYBORÓW:

                                                                 1) DO RADY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

                                                               2) OPIEKUNÓW SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

                                                       SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. K. MAKUSZYŃSKIEGO W SŁAWSKU

 

     Wybory odbyły się 1 października 2012 r. Uprawnieni do oddania głosów byli uczniowie klas I – VI oraz nauczyciele i pracownicy szkoły. Komisja,w której skład weszły: p. Ewa  Lewandowska, p. Małgorzata Jankowska, p. Katarzyna Bartman - Zawistowska i p. Justyna Pietryk, po otwarciu urny obliczyła głosy, według których wyniki wyglądają następująco:

·        wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego:

 

IMIĘ I NAZWISKO

 

ALEKSANDRA JANC

88

MONKA KLAMRZYŃSKA

74

DOMINIKA BARTOSIK

104

ALICJA PIETRYK

117

REMIGIUSZ GRACZYK

89

 

·        wybory opiekunów Samorządu Uczniowskiego:

 

             KL. I –III

 

 

IMIĘ I NAZWISKO

 

P. EWA LEWANDOWSKA

43

P. MAGDALENA KUBIAK

12

P. ALEKSANDRA KUBASIK

45

P. DANUTA MŁODZIENIAK

25

 

KL. IV - VI

 

IMIĘ I NAZWISKO

 

P. KATARZYNA ŁUKASIEWICZ

44

P. JUSTYNA PIETRYK

44

P. KATARZYNA BARTMAN -ZAWISTOWSKA

28

P. MAŁGORZATA JANKOWSKA

13

 

Przewodniczącą SU na rok szkolny 2012/2013 została Alicja Pietryk, a opiekunkami Panie Aleksandra Kubasik i Katarzyna Łukasiewicz.

 

   28.20.2012r. Ślubowanie uczniów klasy I

 

                                      

 

 

 

 

 

Dzień Chłopca

Życzę Ci rzeki i piasku przy rzece na wspaniałe, piaskowe fortece. 
I poziomek w leśnych kotlinach, drzew, na które dobrze się wspinać…

/Dla wszystkich naszych Chłopców – z okazji Ich święta!/

 

            Dzień Chłopca w naszej szkole to galeria pomysłów! Uczniowie przygotowują własne sposoby na świętowanie. W tym roku klasy IV – VI wyruszyły w plener do Kowalewka. Żeby połączyć przyjemne z pożytecznym, najpierw odwiedziliśmy Izbę Pamięci Zofii Urbanowskiej, gdzie podziwialiśmy meble i elementy wystroju oddające klimat epoki,z ciekawością zaglądaliśmy do gablot, w których spoglądały na nas swym poważnym obliczem pierwsze wydania utworów Pani Zofii. Na koniec – w naszym imieniu – Pani Justyna Pietryk wpisała kilka słów do księgi pamiątkowej. A potem… Udaliśmy się na „wrześniówkę” (czyli wrześniową odmianę majówki), gdyż po drugiej stronie ulicy w specjalnie wyznaczonym i przygotowanym do tego miejscu mogliśmy zażyć swobody na świeżym powietrzu, upiec kiełbaski w ognisku, składać życzenia chłopcom, obdarować ich słodkim podarunkiem, podjeść łakoci i pysznych jabłek, którymi obdarowała nas w hurtowej ilości Pani Kasia Bartman – ZawistowskaJ Potem - oczywiście - posprzątaliśmy nie tylko po sobie, lecz też po naszych poprzednikach, którzy z leśną kulturą i ekologią są chyba na bakier… Dopilnowała tego nasza „Eko-strażniczka”, czyli Pani Małgosia JankowskaJ Dopiero wtedy szóstoklasiści wsiedli na rowery, a czwarto – oraz piątoklasiści do autokaru i z głowami pełnymi leśnych szumów, wrażeń i miłą zapowiedzią nadchodzącego weekendu ruszyliśmy w drogę powrotną.

                                                                                                                                                                                                          To był udany dzień!

 

     Dziewczynki z klas I – III także nie zapomniały o swoich klasowych kolegach. Z okazji ich święta obdarowały chłopców słodkimi upominkami. Dalszy ciąg świętowania miał miejsce w Zagórowie, gdzie uczniowie wraz z wychowawczyniami uczestniczyli w seansie kinowym. „Merida Waleczna” to – co prawda – film o księżniczce, ale jej przygody potrafiły zaprzeć dech w piersiach nawet naszym chłopcom! Mamy nadzieję, że nasi „szkolni rycerze” mieli bardzo udany dzień.

 

       25.09.2012r. Casting do koła teatralnego "Kornelowiec"

 

 

 

     25 września odbył się casting dla chętnych do uczestnictwa w zajęciach koła teatralnego Kornelowiec. Uczniowie klas V i VI prezentowali się indywidualnie i grupowo.  Można było posłuchać nowatorskich interpretacji tekstów poetyckich, prozatorskich, utworów muzycznych oraz podziwiać pokaz choreograficzny. Wszyscy spisali się celująco i zostali przyjęci do grona szkolnych aktorów.

Sezon teatralny uważamy za rozpoczęty!

 

 

 

         22 września 2012r.- Konińska Masa Rowerzystów

  Ponad tysiąc rowerzystów wzięło udział w Konińskiej Masie Rowerzystów. Wśród nich było ponad 30 sympatyków jazdy rowerem  z Zespołu Szkół w Sławsku.  To już piąta edycja tej imprezy, choć pierwsza pod nową nazwą. Rowerzyści spotkali się na pl. Wolności w Koninie. Po wspólnym wysłuchaniu hejnału, który z balkonu magistratu odegrali uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej,  ruszyli w trasę. Ta, wiodła przez gminę Stare Miasto i Krzymów. Jej półmetek zaplanowano w Brzeźnie, gdzie miłośnicy jednośladów mogli się posilić i wziąć udział w różnych konkursach. – Chodzi nam o podniesienie świadomości co do bezpieczeństwa na drodze. Poza tym chcemy uczcić Dzień bez Samochodu, a przesiadając się na dwa kółka integrujemy się pokoleniowo i międzygminnie – mówi Urszula Maciaszek, współorganizator imprezy. A my się z nią całkowicie zgadamy – To żywa lekcja bezpieczeństwa, kultury i ekologii. Dzięki niej  świętujemy Światowy Dzień bez Samochodu, promujemy zdrowy styl życia i bezpieczną jazdę.

       

     20.09.2012r. Festyn Archeologiczny w Biskupinie.  

 

     Biskupin w tym roku zamienił się w osadę piastowską, nie można było tego nie zobaczyć. W podróż w czasie do okresu panowania Bolesława Chrobrego wybrało się aż 52 uczniów naszej szkoły. Pod bacznym okiem opiekunów brali udział w uroczystości koronacji pierwszego króla Państwa Polskiego oraz obserwowali zwyczaje i obrzędy sprzed wieków. Wśród tłumu przemknął podążający do Gąsawy na zjazd książąt piastowskich Leszek Biały, a potem dawały się słyszeć złowrogie okrzyki wieszczące nadejście demonów, w które wierzyli nasi przodkowie. Niebywałe emocje towarzyszyły nam przez cały pobyt w tym niezwykłym miejscu. Nie możemy się już doczekać kolejnego Festynu Archeologicznego…

 

 14.09.2012r.  Sprzatanie świata.

 

                            

      Nie lubimy, kiedy przyroda pozostaje osamotniona w walce o swoje „być albo nie być”, dlatego podejmujemy szereg akcji jako jej przyjaciele. Oprócz włączania się choćby w selektywną zbiórkę odpadów lub działania na rzecz alei kasztanowców, co roku angażujemy się w akcję „Sprzątanie Świata”. W tym roku także nie zawiedliśmy i 14 września wyruszyliśmy wyznaczonymi trasami, by oczyścić ze szpecących śmieci najbliższą okolicę. Jesteśmy zadowoleni z efektów naszej pracy, ale przerażeni poziomem świadomości ekologicznej tych, którzy pozostawili tyle śmieci. Przecież każdy powinien choć przez chwilę pomyśleć o przyszłości następnych pokoleń…

 

                                                                              

 

3.09.2012r. Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego.

 

     3 września o godzinie 9.00 zabrzmiał dzwonek obwieszczający rozpoczynający się rok szkolny 2012/2013.

 

     Zebranych na szkolnym holu uczniów, rodziców, a także grono pedagogiczne, pracowników szkoły i proboszcza naszej parafii ks. kan. B. Gembickiego powitała przewodnicząca SU –           D. Bartosik, która poprowadziła część oficjalną apelu. Minutą ciszy uczciliśmy pamięć wszystkich tych, którzy oddali życie dla Ojczyzny oraz byli ofiarami nierespektowania praw człowieka. W ten sposób zaakcentowaliśmy ważne dla nas, Polaków, rocznice – 73. wybuchu drugiej wojny światowej, 68. Powstania Warszawskiego i 32. utworzenia  NSZZ „Solidarność”.

 

    Głos zabrała także dyrektor Zespołu Szkół – mgr Iwona Maziarz, przedstawiając nową wicedyrektor szkoły – mgr Marię Bartczak, oraz prezentując organizację rozpoczynającego się roku szkolnego. Będzie on upływał pod hasłem „Rok bezpiecznej szkoły”, ponieważ takie przesłanie zawarła w swoim liście z okazji inauguracji nowego roku szkolnego minister edukacji Krystyna Szumilas.

 

Zaczynamy! smiley

 

        Galeria.

Wiadomości

Kontakt

 • Zespół Szkół w Sławsku
  Sławsk
  ul.Okólna 3
  62-586 Rzgów
 • tel./fax (063) 241 06 60 - sekretariat
  tel./fax (063) 241 06 60 - dyrektor
  tel./fax (063) 249 31 38 - wicedyrektor

Galeria zdjęć