Nawigacja

 • Dzień Kropki w "Biedronkach".

  14 września 2018r. dzieci z grupy Biedronki uroczyście obchodziły Międzynarodowy Dzień Kropki. Tego wyjątkowego dnia nasze ubrania wypełnione były kolorowymi kropkami. Dzień kropki to radosne święto kreatywności. Tego dnia uśmiech nie schodził z twarzy dzieci. Przedszkolacy zarażeni radością, optymizmem doskonale się bawili w ubraniach w kropki. Wspólnie z dziećmi przy muzyce tańczyliśmy i świętowaliśmy ten dzień, a na koniec każdy narysował własną – wymarzoną kropeczkę 😉

  GALERIA

 • Spotkanie integracyjna klasy I

  Jeszcze podczas wakacji, bo w czwartek 30 sierpnia, odbyło się spotkanie uczniów klasy I. Po pierwszym spotkaniu integracyjnym niepewność i obawa ustąpiły miejsca optymistycznemu spojrzeniu w przyszłość. Zabawy integracyjne pomogły pokonać nieśmiałość i zawrzeć nowe znajomości, a wspólna biesiada przy ognisku pozwoliła się dodatkowo zrelaksować. O przyjazną atmosferę zadbali rodzie oraz wychowawczyni klasy I – Ewa Lewandowska, która zapewniła, że dołoży wszelkich starań, by uczniowie szybko się zaaklimatyzowali i osiągali sukcesy w nauce.

  GALERIA

 • ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019

 • Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2017/2018

  Nadszedł dzień 22 czerwca 2018 roku. Dzień wyjątkowy, nie tylko ze względu na rozpoczynające się wakacje. Tego dnia rozstaliśmy się z  przedostatnią w historii szkoły klasą gimnazjalną. Z żalem pożegnaliśmy panią Ewę Witczak- zasłużoną nauczycielkę naszej szkoły, przechodzącą na emeryturę. Nie zabrakło łez, które w niejednym oku się zakręciły.

  Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 9:00. Gościliśmy na niej Proboszcza Parafii pw. Św. Wawrzyńca Ks. Kanonika Benedykta Gembickiego oraz panią Alicję Zimną Sekretarz Gminy Rzgów, bowiem to właśnie w naszej szkole uzyskana została najwyższa średnia ocen wśród wszystkich uczniów w gminie. Te imponujące średnie należą do Piotra Bryla – ucznia klasy VI oraz Beaty Kubasik- uczennicy klasy III gimnazjum.

  Dyrektor szkoły, pani Iwona Maziarz, wręczyła tego dnia wraz z wychowawcami poszczególnych klas nagrody książkowe oraz świadectwa z wyróżnieniem, listy gratulacyjne rodzicom tych uczniów klasy III gimnazjum, którzy uzyskali średnią ocen 5:0 lub wyższą oraz złożyła podziękowania osobom współpracującym ze szkołą.

  Nauczyciele wychowania fizycznego podziękowali tym uczniom, którzy w latach 2015-2018 godnie reprezentowali szkołę i osiągali wysokie wyniki sportowe. Dowiedzieliśmy się również, że tytuł sportowca roku w kategorii klas IV-VII zdobyli Maja Łyko oraz Miłosz Karmowski, natomiast w kategorii klas gimnazjalnych na taki tytuł zasłużyli sobie Beata Kubasik oraz Norbert Korczewski.

  Wszystkim uczniom życzymy wspaniałych, bezpiecznych wakacji, a absolwentom-  wielu sukcesów w nowych szkołach.

  GALERIA

 • Im więcej dajesz, tym większym się stajesz...

  „Im dajesz więcej tym, większym się stajesz. Ale potrzebny jest ktoś, aby przyjmować. Bowiem dawać to nie znaczy tracić”.

  W ostatnich, bardzo gorących pod każdym względem, dniach czerwca klasę III a odwiedziła p. Karolina Paluszak – Prezes Zarządu firmy FUTURE ADVENTURE CONSTRUCTION SP. Z O. O. ze Skierniewic (http://facrail.com/), która sponsorowała zakup szafek indywidualnych dla uczniów. Dyrektor szkoły P. Iwona Maziarz, wychowawczyni klasy P. Ewa Lewandowska i wszystkie dzieci dziękując za meble wręczyły własnoręcznie wykonane podziękowania. Dziękujemy, liczymy na dalsze wsparcie i życzymy udanych wakacji...

  GALERIA

 • ACH CÓŻ TO BYŁ ZA BAL ...

  „Bo coś w szaleństwach jest młodości,

  Wśród lotu, wichru, skrzydeł szumu,

  Co jest mądrzejsze od mądrości

  I rozumniejsze od rozumu”

  Leopold Staff

  W przeddzień zakończenia roku szkolnego, 21 czerwca 2018r, uczniowie klasy trzeciej gimnazjum wraz z rodzicami i wychowawcą zorganizowali bal na zakończenie edukacji w Publicznym Gimnazjum w Sławsku. Uroczystość rozpoczęła się dostojnym, staropolskim tańcem – polonezem. W części artystycznej, trzecioklasiści z właściwym sobie poczuciem humoru opowiedzieli o swojej trzyletniej edukacji oraz o wprowadzonych innowacjach: spychologii, kontemplacji i parowaniaJ Absolwenci w szczególnie uroczysty sposób podziękowali Dyrekcji, nauczycielom i rodzicom za trud włożony w ich nauczanie i wychowanie. W doborowym towarzystwie uczniów klasy drugiej, gimnazjaliści wręcz nie schodzili z parkietu aż do ostatniego utworu.

  GALERIA

 • Sławskie wołanie o pokój na Świecie nagrodzone Krajową Oznaką Jakości

  Z okazji Europejskiego Dnia Języków 2017  uczniowie klas III oraz klasy IV a Szkoły Podstawowej w Sławsku wraz z uczniami z 58 europejskich szkół wzięli udział w międzynarodowym projekcie „Let’s claim I WANT PEACE on the European Day of Languages”. Główną ideą projektu e-Twinning było zamanifestowanie sprzeciwu wobec zamachów terrorystycznych, które miały miejsce w  Barcelonie w sierpniu 2017 roku oraz głośne wołanie o pokój w Europie i na Świecie.

  Podjęte w ramach międzynarodowej współpracy działania zostały nagrodzone  Krajową Oznaką Jakości e-Twinning  - Quality Label przyznawaną przez Krajowe Biuro e-Twinning Polska z siedzibą w Warszawie.

  Serdecznie dziękuję moim Uczniom za udział w projekcie, bez Waszego zaangażowania sukces byłby niemożliwy.

  Sylwia Andrzejak

  Oto efekty naszych wspólnych działań projektowych:

  Piosenka Imagine

  Film I WANT PEACE klasy III

  Film I WANT PEACE klasa IV a

  Książka elektroniczna International interpretation of the song e-Twinning project 2017 "I want peace"

  oraz padlety projektowe

  Padlet "How do you say I want peace in...?"

  Padlet "How do you pronounce I want peace in...?"

  Padlet "International Day of Peace: 21st September"

  Padlet "European Day of Languages: 26th September"

 • „EnCe PeNcE”

  Dnia 21 czerwca 2018r. odbyła się wycieczka autokarowa do sali zabaw „Ence Pence . Celem wycieczki było rozwijanie i doskonalenie sprawności ruchowej, zręczności oraz orientacji w przestrzeni, a także stworzenie możliwości radosnego spędzenia czasu. Jeszcze w przeddzień wycieczki Przedszkolaki zostały zapoznane z zasadami zachowania się podczas pobytu w sali zabaw i przestrzegania ich, aby zapewnić sobie i innym bezpieczeństwo. W kolorowo ozdobionym figloraju dzieci spędziły 2 godziny na wesołej zabawie. Największym powodzeniem cieszyły się zjeżdżalnie, basen wypełniony kolorowymi piłkami, domki. Wiele radości dzieciom sprawiły samochody, którymi dzieci pokonywały trasę . Dzieci bawiły się wyśmienicie, miały okazję wykazać się zręcznością, zwinnością oraz sprawnością. Taki wyjazd to znakomity sposób na wesołe i bezpieczne wypełnienie czasu naszym milusińskim. Był to dzień pełen radości, wspólnej i wesołej zabawy.

  GALERIA

 • Spotkanie z misjonarką

  W poniedziałek, 18 czerwca 2018 r. w Szkole Podstawowej w Sławsku gościliśmy siostrę Alojzę Kwiatkowską ze Zgromadzenia Sióstr Małych Misjonarek Miłosierdzia, czyli orionistek. Siostra pochodzi ze Sławska. Do zakonu wstąpiła w roku 1980, ale od roku 1994 pracuje na misjach w Madagaskarze.

  Siostra dzieliła się z nami swoimi misyjnymi doświadczeniami. Opowiadała o swojej codziennej pracy, która często nie jest bezpośrednio związana z głoszeniem Chrystusa tym, którzy go jeszcze nie poznali. Działalność misyjna to głoszenie Chrystusa czynem. Codzienne zajęcia misjonarki to pomoc ludziom biednym, słabym, chorym, opieka nad dziećmi i zapewnianie im podstaw edukacji i wychowania. Opierając się na przygotowanej prezentacji siostra Alojza pokazała życie mieszkańców Madagaskaru. Na przedstawionych fotografiach można było zobaczyć jak mieszkają, pracują, uczą się i odpoczywają. Uczniowie zobaczyli świat zupełnie inny od naszego. Świat, w którym postęp cywilizacyjny się zatrzymał. Panuje bieda, choroby, brakuje wody, prądu, jedzenia i lekarstw.

  Spotkanie z siostrą na zawsze pozostanie w naszej pamięci, gdyż uwrażliwiło nasze serca na potrzeby drugiego człowieka.

  Na koniec należy jeszcze wspomnieć, że siostra Alojza Kwiatkowska jest laureatką nagrody „Benedykta”, którą otrzymała 8.06.2018 r. za swoją pracę, pasję, oddanie na rzecz potrzebujących oraz za rozsławianie Konina i regionu poza granicami naszego kraju.

  GALERIA

 • Flat Stanley Project

  Flat Stanley Project to globalny projekt, którego bohaterem jest chłopiec o imieniu Stanley. Pewnej nocy podczas snu Stanley Lambchop  zostaje przygnieciony przez tablicę korkową. W wyniku wypadku staje się płaski, tak płaski by w kopercie móc zwiedzać Świat. Przygody płaskiego chłopca zostały spisane przez Jeffa Browna w serii książek dla dzieci zatytułowanych „Flat Stanley – His Oryginal Adventure”. W globalnym projekcie z wielkim zaangażowaniem wzięli udział uczniowie klasy IIIa, IIIb oraz klasy IVa wraz z wychowawczyniami panią Ewą Lewandowską, panią Katarzyną Bartosik oraz panią Moniką Frasz. Koordynatorem projektu w Szkole Podstawowej w Sławsku była pani Sylwia Andrzejak. Gdzie był sławski Stanley? Co zobaczył? Kogo odwiedził?

  Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z podróży Stanley’a

  GALERIA

 • Fotorelacja z rodzinnego wyjazdu klasy IIIa do Józefowa.

  Na zakończenie wspólnej nauki, uczniowie klasy IIIa wraz z rodzicami, rodzeństwem, rodziną i wych. Ewą Lewandowską spędzili fantastyczne popołudnie w Józefowie koło Chocza. Na miejscu przywitali nas prawdziwi Indianie, którzy oprowadzili nas po swojej wiosce. Po wizycie u Szeryfa dzieci otrzymały polecenie wykonywania kolejnych zadań. Każde dziecko miało okazję spróbować swoich sił w różnych konkurencjach: pokonywanie Indiańskiego Toru Przygody â�� Most Irokezów, Równoważnia Szoszonów, Belka Apaczów, kanion z przeszkodami, rzut Tomahawkiem, rzut podkową, rzut kapeluszem na rogi bizona, przeciąganie liny, dojenie krowy. Dzieci otrzymały indiański tatuaż i indiańskie imię. Wielką atrakcją było poszukiwanie złota. W nagrodę za odnaleziony skarb dzieci dostały „słodki pieniążek” i bryłkę złota na szczęście. Wiele uśmiechu wzbudziły indiańskie tańce. Program wycieczki obejmował także poczęstunek przy grillu traperskim â�� kiełbaskę, napój i indiańską niespodziankę. Kolejną atrakcją był przejazd dyliżansem po okolicy. Dużo radości sprawiło dzieciom zjeżdżanie na ogromnej dmuchanej zjeżdżalni oraz skoki na trampolinie.i żółwiu. Z bliska mogły obejrzeć i pogłaskać przemiłe osiołki i konie. Rodzice również czynnie uczestniczyli w zabawie. Na koniec wizyty każdy rodzic otrzymał zdjęcie na liście gończym na tle Wioski Indiańskiej . To był fantastyczny dzień i na długo pozostanie w pamięci małych i dużych uczestników wyjazdu....

  GALERIA

 • Otrzymaliśmy certyfikat „Zaczytana szkoła”!

  Otrzymaliśmy certyfikat „Zaczytana szkoła”! Nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego konkursu dla szkół pod nazwą „Zaczytana szkoła” organizowanego przez Studium Prawa Europejskiego w Warszawie. Celem konkursu było rozwijanie czytelnictwa u dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Szkoły przystępujące do konkursu przyjęły zadania, których wykonanie było oceniane przez jury punktowo, w skali od „1” do „10”. Warunkiem otrzymania tytułu i certyfikatu „Zaczytana szkoła” było uzyskanie co najmniej 80% punktów za 10 zadań. W skład jury weszli przedstawiciele organizatora konkursu. Jednym z warunków uzyskania tytułu był udział w kursie „Rozwijanie czytelnictwa u dzieci i młodzieży w wieku szkolnym”, przeprowadzonym w formie e-learning przez Studium Prawa Europejskiego w Warszawie. W tym czasie należało wykonać określone regulaminem zadania, które nie tylko sprawdzały znajomość lektur szkolnych, ale też umiejętności głośnego czytania i opowiadania o ulubionych książkach. Zorganizowano debatę, w której uczniowie dyskutowali o tym, czy w dzisiejszych czasach książka wciąż może być przyjacielem i czy warto czytać. Zorganizowano konkursy plastyczne, a także dni wspólnego czytania książek oraz kampanie ogólnopolskie na rzecz promocji i rozwoju czytelnictwa, jak choćby „Dzień głośnego czytania”. Były to całoroczne przedsięwzięcia, których zwieńczeniem jest otrzymanie certyfikatu „Zaczytanej szkoły”, potwierdzającym wysoką jakość pracy dydaktycznej naszej placówki. Cel został osiągnięty: jesteśmy w gronie nielicznych szkół w Polsce, które mogą poszczycić się honorowym tytułem i certyfikatem ZACZYTANA SZKOŁA.

 • FESTYN RODZINNY „Mama, Tata i Ja”

  FESTYN RODZINNY „Mama, Tata i Ja” 15 czerwca 2018r. w Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Sławsku w oddziałach przedszkolnych odbył się Festyn Rodzinny pod hasłem: "Mama, Tata i Ja". Boisko szkolne tętniło życiem, a czerwcowe słoneczko już od samego początku witało przedszkolaki z całymi rodzinami. Atrakcji bowiem nie brakowało: była loteria fantowa z cennymi fantami, malowanie twarzy, grill oraz wielki dmuchaniec, który od samego początku zachwycał wszystkie dzieci. Swoją obecnością zaszczyciła nas Pani dyrektor Iwona Maziarz oraz Pani wicedyrektor Małgorzata Jankowska. Wszystkie grupy przygotowały występy artystyczne dla swoich Rodziców - nawiązując tym samym do Dnia Mamy i Taty. Najpierw swoje umiejętności zaprezentowali najmłodsi czyli grupa „Biedronki”, następnie grupa „Żabki” oraz „Misie”. Po występach wychowawczynie grup wręczyły dzieciom dyplomy oraz słodkie upominki. Najstarsza grupa, kończąca edukację przedszkolną otrzymała dyplomy i nagrody z rąk Pani dyrektor. Nauczycielki grup przedszkolnych złożyły serdeczne podziękowania rodzicom, którzy pomagali, udzielali się i uczestniczyli w różnych przedsięwzięciach organizowanych w przedszkolu. Przy takich okazjach jak ta, przypominamy sobie, że najlepsze co możemy ofiarować swojemu dziecku, to nasz czas. Bo kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat. Drodzy Rodzice! Dziękujemy za Waszą obecność i wspaniałą zabawę!!!! Wszystkim tym, którzy zaangażowali się w organizację i przebieg festynu – bardzo dziękujemy!

  GALERIA

 • Wycieczka do Konina klasy II gimnazjum

  Wycieczka do Konina klasy II gimnazjum

  Wakacje zbliżają się wielkimi krokami, ale klasę II gimnazjum odwiedziły już 13 czerwca w czasie wycieczki do Konina. Zabierając dobre humory i łącząc przyjemne z pożytecznym uczniowie pieszo wyruszyli na przystanek w Ruminie, by autobusem pokonać resztę drogi. W czasie wycieczki klasa posiliła się w McDonalds, a następnie wypoczywała w konińskim Parku Chopina. Cały dzień upłynął w wyśmienitej atmosferze, a nad porządkiem czuwali p. Katarzyna Marchwicka i p. Tomasz Marcinek.

  GALERIA

 • Czytanie ponad granicami

  Uczniowie klasy IV a ponownie współpracowali z rówieśnikami z europejskich szkół – tym razem za sprawą projektu e-Twinning „World Wide Reading”. Motywem przewodnim zrealizowanego w drugim półroczu roku szkolnego 2017/2018 projektu  była książka „Charlie i Fabryka Czekolady” autorstwa Roalda Dahla. W maju 2018 roku czwartoklasiści otrzymali od włoskich przyjaciół list z przyszłości (4018 ) zawierający wiadomość, która zasmuciła nas wszystkich – otóż uczniowie szkoły w Castelvetro di Modena w roku 4018 odnaleźli w budynku szkoły starą bibliotekę pełną książek. Niestety w znalezionych książkach nie było wyrazów,  wszystkie słowa zniknęły. Dlaczego tak się stało? – zastanowili się czwartoklasiści. Przyczyna była bardzo prosta – w 2018 roku dzieci przestały czytać książki. Uczniowie klasy IV a wraz z koordynatorką projektu panią Sylwią Andrzejak postanowili działać natychmiast. W odpowiedzi na list z Castelvetro di Modena powstały zdjęcia zaczytanych czwartoklasistów z obietnicą w języku angielskim „I will never stop reading books - Nigdy nie przestanę czytać książek”. W kolejnym zadaniu projektowym powstały filmy prezentujące uczniów czytających książkę „Charlie i Fabryka Czekolady” w języku ojczystym, które zostały zaprezentowane w przygotowanym przez włoskich czwartoklasistów  przedstawieniu „LA BIBLIOTECA DEI LIBRI DIMENTICATI” podczas XXXIV Narodowego Festiwalu Teatralnego „Teatro dei Ragazzi” w Marano sul Panaro we Włoszech.

  GALERIA

  Zapraszamy do obejrzenia festiwalowego przedstawienia (dzieci ze Sławska występują w około 56 minucie filmu) oraz filmów projektowych.

  Film festiwalowy 

  Prezentacja uczniów 

  Polska - Sławsk

  Włochy - Castelvetro Modena

  Rumunia - Botiz

  Charlie i fabryka czekolady

  Polska, Sławsk - Igor

  Polska, Sławsk - Kasia

  Polska, Sławsk - Julia R.

  Polska, Sławsk - Filip

  Polska, Sławsk - Julia S.

  Polska, Sławsk - Alan

  Polska, Sławsk - Adam

  Polska, Sławsk - Michał

  Wielka Brytania, Eastburn - 1, 2, 3, 4

 • Wycieczka do „Pradoliny”

  Wycieczka do „Pradoliny” Dnia 13 czerwca 2018r. uczniowie klasy II wraz ze swoimi rodzicami i wychowawczynią Aleksandrą Kubasik udali się na wycieczkę do Gospodarstwa Agroturystycznego „Pradolina” w Szczepidle. Na miejscu czekało na uczestników wiele atrakcji i wyzwań. Dzieci brały udział w zawodach sprawnościowych, przeciąganiu liny, bawiły się w wielkiej piaskownicy, strzelały z łuku, boso spacerowały ścieżką sensoryczną i samodzielnie przygotowały pizzę, którą następnie z apetytem zjadły. Uczniowie bardzo chętnie przyglądali się zwierzętom w gospodarstwie, które można było nawet dotknąć i pogłaskać. Najwięcej radości sprawiła dzieciom przejażdżka na koniu. Uczestnicy bardzo mile spędzili czas obcując z przyrodą, a piękna pogoda sprzyjała zabawom na świeżym powietrzu. Dzieci bardzo zadowolone wróciły do szkoły. Dziękujemy Rodzicom za tak mile i radośnie spędzony dzień!

  GALERIA

 • XXXIX Rajd dla dzieci z PTTK - Golina 9.06.2018r.

  Jest na świecie taka gmina, która zowie się Golina - śpiewały dzieci 9 czerwca 2018 r. w hali widowiskowo - sportowej w Golinie podczas XXXIX Rajdu dla Dzieci PTTK Konin. Połączone grupy piesze i rowerowe w sile 260 gardeł pod kierunkiem Żanetty Matlewskiej, dyrektor Biblioteki Publicznej w Golinie i Haliny Warzychowskiej, dyrektor Szkoły Podstawowej w Kawnicach nauczyły się hymnu miasta Golina. Wcześniej, przy przepięknej pogodzie, zwiedzali gminę Golina na rowerach i pieszo. W centrum miasta pod pomnikiem „Tym co za Polskę życie oddali” dzieci złożyły biało - czerwoną wiązankę w roku stulecia odzyskania niepodległości. W bazie rajdu na terenie Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie małych wędrowców wraz z opiekunami powitała dyrektor Jolanta Krucka. Miejscowi nauczyciele przygotowali atrakcyjne zabawy. Konkursy sprawnościowe prowadziła kadra Klubu Turystycznego PTTK w Koninie z sekcją CIKLO. Wiele frajdy sprawiło łowienie nagród na wędkę pod tradycyjną nazwą „Wędka Szczęścia”. Najliczniejszymi drużynami były reprezentacje szkół podstawowych ze Sławska, Kawnic, Goliny, SP nr 3 z Konina i z Radoliny. Najmłodszą uczestniczką była Eliza Hyży z Goliny, a uczestnikiem Karol Burek ze Sławska. Najliczniejszymi rodzinami byli Burkowie (6 osób) Krygierowie( 5 osób) ze Sławska oraz Przybyłowie (4 osoby) i Osikowie (4 osoby) z Goliny. Zdobywcom odznaki regionalnej Turysta Ziemi Konińskiej z Koła Turystycznego przy SP nr 3 w Koninie gratulował Andrzej Łącki, prezes Oddziału PTTK w Koninie. Laureaci konkursu krajoznawczego o Koninie i gminie Golina otrzymali nagrody z rąk Mirosława Durczyńskiego, Burmistrza gminy Golina, który ufundował pożywną zupę rajdową. Pan burmistrz i dyrektor szkoły Alina Kozłowska zaprosili na przyszły rok do Radoliny. Rajd odbył się dzięki wsparciu Miasta Konin, Starostwa Powiatowego w Koninie i Gminy Golina.

  GALERIA

 • JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM

  W piątek 8 czerwca, o 10.00 uczniowie i przedszkolaki naszej szkoły przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji masowego czytania „Jak nie czytam, jak czytam”. 

  W tym samym czasie uczniowie z całej Polski zebrali  się w swoich szkołach lub poza nimi, aby wspólnie czytać swoje ulubione książki. Przy organizacyjnej pomocy bibliotek stworzyli niespotykaną dotąd ogólnopolską akcję, ustanawiając rekord czytania w jednym momencie.

  Akcja ma na celu promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz zamanifestowanie, że czytają więcej, niż dorośli.

  Miło było spotkać się w tak licznym gronie, by w ten sposób zaznaczyć udział w masowym czytaniu, akcji promującej czytelnictwo i bibliotekę szkolną.

  GALERIA

 • Wycieczka kl. V i III gimnazjum

  Świat jest książką, a ci, którzy nie podróżują czytają tylko jedną jej stronę.
  / św. Augustyn/

         4 czerwca w godzinach wczesnorannych uczniowie klasy V i III gimnazjum pod opieką Pań: Marii Bartczak, Joanny Sosnowskiej i Marzeny Bachery opuścili bezpieczną przystań domu, złapali w żagle pomyślne wiatry by podróżować, śnić i odkrywać malownicze zakątki Polski i Czech. Trasa wycieczki wiodła przez Wrocław, Karpacz, Pragę i Skalne Miasto w Czechach. Wszystkim uczniom towarzyszyło przekonanie, że świat jest zbyt wielki, aby wciąż przebywać w jednym miejscu. Ten argument pozwolił przetrwać upalną pogodę, która towarzyszyła nam od początku do końca wycieczki, a tym bardziej doskwierała, że program wycieczki był intensywny i wymagał sprawnych nóg. Początek naszej wyprawy to Wrocław, tam pod kierunkiem przewodnika spacerowaliśmy śladami wrocławskich krasnali, by upajać się klimatyczną atmosferą  najstarszej części Wrocławia- pozostałości pierwszej osady pochodzącej z X wieku. Dzisiaj to nastrojowe miejsce, popularne wśród zakochanych, spacerowiczów i turystów. Udaliśmy się także do Starego Ratusza , który jest unikatowym w skali europejskiej zabytkiem świeckiej architektury gotyckiej.. Całkiem blisko było już do współczesnej galerii rozrywki kulinarnej, czyli MC Donalda- bez którego wycieczka nie byłaby zaliczona do udanych. Tam, zjedliśmy to, o czym w szkole uczymy się, że niezdrowe, spróbowaliśmy i potwierdzamy, że bardzo smaczne. Po południu – zwiedzanie Afrykarium , największej atrakcji wrocławskiego ogrodu zoologicznego. To unikatowe na światową skalę oceanarium prezentujące wyłącznie gatunki zwierząt pochodzących z Czarnego Lądu. Trasa naszej wycieczki przebiegała obok Hali Stulecia- jednego z największych dzieł architektury XX wieku. Oryginalna konstrukcja Maxa Berga znajduje się na prestiżowej Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Uwagę zwróciła fontanna, woda wypływała w rytm muzyki i studziła upalne powietrze. Idąc dalej, droga zaprowadziła nas do Ogrodu Japońskiego. Tak bogatą roślinność orientalną chciałby  mieć w swoim ogrodzie niejeden z nas . Potem udaliśmy się do Karpacza by zakwaterować się, zjeść posiłek i znów pospacerować, ale głównie po zaopatrzenie do swojskiego sklepu Biedronka.

      Następny dzień był bardzo intensywny, spędziliśmy go w Pradze-jednym z najpiękniejszych miast na świecie. Zwiedziliśmy Hradczany- Zamek Królewski,, Katedrę św. Wita ,Ratusz, Plac Wacława, Most Karola i stamtąd udaliśmy się do metra- dla większości to pierwszy przejazd w życiu. Przyśpieszenie metra nam się podobało i dostarczyło niezbędnych wrażeń.            

     Trzeci dzień spędziliśmy w Skalnym Mieście w Czechach. Bajkowy świat fantastycznych form skalnych pobudzał naszą wyobraźnię i ciekawość. Atrakcją i dawką adrenaliny było wejście po stromych schodach w kierunku jeziorka, które przepłynęliśmy słuchając barwnych i wesołych opowiadań czeskiego flisaka, który całkiem dobrze radził sobie z naszym językiem i specyfiką polskiego humoru. Po tej dawce  pozytywnych emocji i intensywnego ruchu udaliśmy się w drogę powrotną. Wycieczkę uznajemy za udaną,  bezpiecznie wróciliśmy do domu. I chociaż droga była długa i męcząca, ale co tam , droga to życie z którym każdy z nas się mierzy, nie jest przecież łatwe i proste.  Nasze Panie przyznały ,że byliśmy zdyscyplinowaną i dojrzałą grupą z którą można podróżować. Dziękujemy naszym rodzicom, że pozwolili nam zwiedzać, zaufali naszej samodzielności i co najważniejsze- nie gnębili ani nas, ani opiekunów telefonami, dla nich to też była przygoda.

 • Ahoj, przygodo! 28 – 30 maja 2018

                                                Ten, kto żyje, widzi dużo.

  Ten, kto podróżuje, widzi WIĘCEJ.

  Chcąc zatem więcej zobaczyć, przez miniony rok planowaliśmy swoją kolejną podróżniczą przygodę. Tym razem wybór uczniów klas VI, VIIa i VII b oraz opiekunek,  Pań: Katarzyny Zielińskiej, Katarzyny Bartman – Zawistowskiej,  Justyny Pietryk i Danuty Młodzieniak, padł na trasę Wrocław – Karpacz – Praga – skalne miasto w Adrspach. Była to trzecia wycieczka zagraniczna w naszej szkole, dlatego od początku budziła wielkie emocje. I wcale się nie przeliczyliśmy! Wrocław urzekł nas cudownymi widokami „tańczących” fontann i magią ogrodu japońskiego, a całości dopełniła wizyta w ZOO, gdzie szczególną atrakcją było afrykarium. Nietrudno było nam się wczuć w tropikalny klimat, ponieważ podobny panował na dworze. Jednak solidnie grzejące słońce może zniechęcić wyłącznie pseudopodróżników i wielbicieli wygód typu all inclusive, na pewno zaś nie nas! Z głowami pełnymi wrażeń, przepełnieni obrazami dzikiej, egzotycznej fauny i flory dotarliśmy pierwszego dnia do pensjonatu Jagoda w Karpaczu, który stał się naszą bazą wypadową przez kolejne dni. Drugi dzień zapewnił nam moc atrakcji w postaci wizyty na Hradczanach, nazywanych królewską dzielnicą Pragi, następnie udaliśmy się na most Karola, gdzie tradycją jest dotknięcie tablicy znajdującej się na figurze św. Jana Nepomucena, cośmy – za radą Pani przewodnik -  skrupulatnie uczynili, wierząc, iż to przyniesie nam szczęście. Ponieważ wycieczka bez zakupu pamiątek nie byłaby stuprocentowo udaną, poczyniliśmy drobne zakupy na targu znajdującym się tuż przy rynku. Jednak największą atrakcją tego dnia stał się przejazd metrem. 11 stacji minęło tak szybko, jak szkolna przerwa. Ale emocje z tym związane zapamiętamy na długo.
  Sądziliśmy, że już więcej nic nie może nas zadziwić. Tymczasem kolejny dzień przyniósł następną niespodziankę. Skalne Miasto oczarowało nas i porwało na fantastyczną wyprawę w uroczy zakątek Gór Stołowych. Olbrzymy z piaskowca silnie działały na naszą wyobraźnię. A opowieść o Duchu Gór i innych ciekawostkach, okraszona humorem i czeskim akcentem flisaka dla wielu stała się punktem nr 1 całego wycieczkowego programu.

  Wiele niesamowitych miejsc, historii, postaci, ciekawi ludzie, język, który bawi do łez, czeskie frytki, kohola i lody, my – zintegrowani (i zdyscyplinowani! – Tak uważają nasze Panie) i otwarci na nowe doświadczenia… Było pięknie! Żal wracać…

  Lecz już za rok… Ahoj, przygodo! wink

  GALERIA

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Sławsku
  Sławsk
  ul.Okólna 3
  62-586 Rzgów
 • tel./fax (063) 241 06 60 - sekretariat
  tel./fax (063) 241 06 60 - dyrektor
  tel./fax (063) 249 31 38 - wicedyrektor

Galeria zdjęć